Mire Se Na Vini Ne Forumin Ton Shqiptar....

.........::::::Mire Se Vinii:::::::......
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Alonso: Ferrari ėshtė i pathyeshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
triplex
Admin
avatar

Numri i postimeve : 240
Age : 24
Registration date : 27/04/2007

MesazhTitulli: Alonso: Ferrari ėshtė i pathyeshėm   Sat Apr 28, 2007 12:52 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Alonso: Ferrari ėshtė i pathyeshėm


Flokėt e shkurtra, mjekra e rrojtur, njė bluzė tė bardhė me portokalli si ngjyrat e sponsorit sė bashku me njė palė pantallona tė shkurtra, ka qenė imazhi i Fernando Alonsos, i cili ėshtė paraqitur dje nė bokset e Arbet Parkut. Spanjolli ka qėndruar mjaft pranė inxhinierit tė tij tė garės, Mark Slajd, dhe Stiv Hallam, pėrgjegjėsit tė makinės anglo gjermane qė nga koha kur garonte Mika Hakinen. Do tė jenė kėta dy personat kryesorė, tė cilėt do tė mbėshtesin Fernando Alonson nė bokset nė tė gjitha garat, duke mbajtur kontaktet me radion. Mė pas, kampioni i botės sė bashku me disa inxhinierė dhe teknikė tė tjerė tė McLaren it kanė bėrė njė shėtitje nė kėmbė nė tė gjithė pistėn, e cila ėshtė e gjatė 5.300 metra. Nė kėtė mėnyrė, tė gjithė kanė dhėnė mendimet e tyre nė lidhje me pjesė tė ndryshme tė kėsaj piste, e cila do tė hapė sezonin 2007.
Tashmė qė ėshtė larguar nga ky sport Majkėll Shumaker, Fernando Alonso mbetet i vetmi kampion bote qė merr pjesė nė kampionatin botėror tė Formulės 1. Ka fituar 2 tituj kampionė, ka fituar 14 nga 35 garat e zhvilluara, shifra kėto qė ia pėrmbushin imazhin dhe e bėjnė njeriun pėr t'u mundur. Ndoshta ėshtė njė pasardhės i Majkėll Shumakerit, spanjolli me sa duket po ndjek gjurmėt e gjermanit dhe kjo falė rrjedhės sė karrierės sė tij. Ka fituar dy tituj kampionė me Flavio Briatoren, ashtu siē kishte bėrė mė parė edhe Shumakeri. Pėr mė shumė ai ka vendosur tė ndėrmarrė njė sfidė tė re, pra tė bėjė tė njėjtėn gjė si gjermani, tė ngrejė emrin e njė skuadre tė madhe. Dikur Majkėlli ngriti Ferrarin, ndėrsa spanjolli kėrkon tė ngrejė McLaren in.
Alonso, tė gjithė pyesin nėse ju mund tė pėrmirėsoni atė qė bėri Shumi. Atij iu deshėn 5 vite pėr tė rikthyer titullin kampion te Ferrari, por ju...?
Objektivi im kryesor padyshim ėshtė qė tė sjell titullin kampion nė kėtė skuderi qė nė kėtė sezon, mė pas arritja e kėsaj gjėje ka tė bėjė me shumė faktorė, tė cilėt pėr momentin nuk mund tė parashikohen. Di qė kam shumė mundėsi t'ia dal mbanė, e them kėtė duke u nisur nga eksperiencat e mia nė vitet e fundit.
Ju gjatė testimeve dimėrore shpeshherė keni kritikuar duke thėnė se duhej tė punohej akoma mė shumė pėr tė pasur njė makinė qė mund tė fitojė.
E konfirmoj kėtė gjė. Kemi disa sektorė tė makinės, tė cilėt duhet t'i pėrmirėsojmė. Gjithsesi, unė jam optimist, pasi nė ēdo testim qė kemi zhvilluar, kemi pėrdorur diēka tė re dhe makina ėshtė pėrmirėsuar.
Sipas jush, testimet kanė rezultuar pozitive pėr ju?
Po, kemi zhvilluar mė shumė se 13 mijė kilometra, edhe pse makina e re MP4/22 ka qenė kompetitive qė nė fillim.
Ēfarė mendoni pėr kėtė garė tė parė?
Kam shumė besim dhe jam optimist. Mendoj se do tė arrijmė njė rezultat tė mirė.
Ēfarė rezultati?
E vėshtirė pėr tė bėrė njė parashikim tė saktė. Nė garėn e parė tė sezonit gjithmonė ka pasur surpriza. Ne duhet tė qėndrojmė tė qetė dhe tė bėjmė detyrėn tonė. Duket e ēuditshme qė them kėshtu, por nė garėn e parė kanė shumė rėndėsi pikėt. Tė gjitha skuadrat, kush mė pak e kush mė shumė, kanė dyshime nė lidhje me besueshmėrinė.
Si kanė qenė rezultatet e testimeve?
Pėr momentin Ferrari ėshtė nė krye tė tė gjithėve, pasi e ndihmon njohja e gomave Bridgestone. Besoj se tė paktėn nė garat e para do tė jetė e vėshtirė ta mundim. Na duhet tė zhvillojmė gara nė mbrojtje, nėse do tė zinim ndonjė vend nė podium, do tė ishte rezultat i mirė. Megjithatė, jam i sigurt se me kalimin nė garat e Europės, do tė jemi nė gjendje tė rikuperojmė.
Si ndiheni te McLareni?
Si nė shtėpi. E pranoj se qė nė fillim ndihesha disi nervoz, sepse nuk e dija se si do tė ishte kėtu. Nė tė vėrtetė, ambienti ėshtė shumė mikpritės. Dua tė njoh tė gjithė pjesėtarėt e kėsaj skuadre deri nė fund tė sezonit.
Nė kėtė sezon do tė keni njė shok skuadre debutues, Ljuis Hamilton, keni ndonjė sugjerim pėr tė?
I them tė mos nxitohet nė kalimin e shkallėve. Megjithėse as unė nuk e pėrjashtoj faktin qė mund tė mėsoj shumė nga ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tt-hack.tk
 
Alonso: Ferrari ėshtė i pathyeshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mire Se Na Vini Ne Forumin Ton Shqiptar.... :: Sport :: Formula 1-
Kėrce tek: