Mire Se Na Vini Ne Forumin Ton Shqiptar....

.........::::::Mire Se Vinii:::::::......
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kupa e Botės, 32 ekipe...32 histori.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
triplex
Admin
triplex

Numri i postimeve : 240
Age : 24
Registration date : 27/04/2007

MesazhTitulli: Kupa e Botės, 32 ekipe...32 histori.   Sat Jun 09, 2007 12:25 pm

Kupa e Botės, 32 ekipe...32 histori

"Gjermani 2006" do tė mbahet mend si botėrori i tifozėve. Kishte miliona njerėz nėpėr sheshe qė ndiqnin ndeshjet nga ekranet gjigante, atmosfera e vendit organizator ishte e shkėlqyer dhe njerėz nga mbarė globi e morėn pėr zemėr moton zyrtare: "Koha pėr tė zėnė miq". Nė fushė, 32 ekipe u pėrleshėn pėr ēmimin final tė futbollit. Disa ulėn armėt qė pas tri ndeshjesh. Franca u rrėzua nė pengesėn e fundit, kurse Italia fitoi kurorėn e "kampiones sė botės", njė emėrtim qė do t'i bashkangjitet kėtij ekipi pėr 4 vjet. Nisur nga mėnyra si pėrfundoi botėrori, kemi analizuar paraqitjen e secilit ekip pjesėmarrės.


Fituesit
Italia


Tė kaltrit fituan Kupėn e Botės pėr herė tė katėrt, pasi mbajtėn tė tendosura nervat gjatė gjuajtjes sė penalltive. Duke gjykuar nga loja e tyre nė grup, nė turin e dytė, ēerekfinale dhe gjysmėfinale, tifozėt e futbollit do tė ishin dakord se ekipi i Marēelo Lipit e fitoi me meritė kėtė kompeticion.


Vendi i dytė
Franca


Tė frymėzuar nga Zinedin Zidan, deri nė dėbimin dramatik me karton tė kuq nė finale, "Les Bleus" ēuditėn tė gjithė me arritjen deri nė finale. Edhe pse tė lėkundur nė fazėn e grupeve, nė turet eliminatore gjetėn vetveten dhe mposhtėn me lehtėsi tė konsiderueshme Spanjėn, Brazilin dhe Portugalinė.


Vendi i tretė
Gjermania


Ekipi qė shėnoi mė tepėr gola nė kėtė turne, fitoi zemrat e tifozėve me njė futboll tėrheqės dhe qėndrim "mos u dorėzo kurrė".


Vendi i katėrt
Portugalia


Skuadra e Luis Felipe Skolarit ishte surpriza e botėrorit, duke mundur Meksikėn, Holandėn dhe Anglinė rrugės pėr nė gjysmėfinale.


Ēerekfinalistėt
Argjentina


Pas paraqitjeve tė shkėlqyera nė fazėn e grupeve dhe fitoren kundėr Meksikės nė 1/8 at, bardhekaltrit ishin tė pafat pėrballė tė zotėve tė shtėpisė, ku humbėn me penallti.


Brazili

Pėrpjekjet e ish kampionėve nė fuqi pėr tė siguruar titullin e gjashtė botėror, u fundosėn nga paraqitja zhgėnjyese kundėr Francės. Njė turne pėr t'u harruar pėr "Selesaon".


Anglia


E pafat me dėmtimet, e pafat nga pika e bardhė. Sėrish penalltitė vėrtetuan se janė mallkimi i Anglisė qė nuk u ngjit nė lartėsinė e parashikimeve, por jo vetėm pėr ēėshtje fati.


Ukraina

E drejtuar nga Oleg Bllohin, debutuesit luajtėn shumė mirė deri nė ēerekfinale, por nė Hamburg gjetėn njė kundėrshtar shumė tė fortė, Italinė.


Turi i 1/8 ave
Australia


Nuk pritej tė kalonte grupin ku pėrplasej me Brazilin, Kroacinė dhe Japoninė. Trajneri holandez, Gus Hidink, ideoi njė paraqitje mbresėlėnėse tė Australisė.


Ekuadori


Para turneut pretendohej se amerikano-jugorėt mund tė luanin mirė vetėm nė shtėpi, nė kuotė tė lartė mbi detin. Ekuadorianėt vėrtetuan tė kundėrtėn.


Gana

I vetmi ekip afrikan i kualifikuar nė 1/8 at. Gana u cilėsua si "Krenaria e Afrikės". Fitoret ndaj SHBA sė dhe Republikės Ēeke i dhanė tė drejtė kėtij etiketimi.


Meksika

Meksikanėt u zhgėnjyen me daljen qė nė turin e dytė, por ndeshja kundėr Argjentinės e humbur 2 1, pa dyshim qė do tė mbahet mend si njė ndėr mė tė bukura e turneut.


Holanda

Pasi u kualifikuan nga grupi i ashtuquajtur "i hekurt", lojtarėve tė Van Bastenit iu mbaruan municionet pėrballė formacionit portugez tė organizuar mirė.


Spanja

Pasi hoqi qafe me lehtėsi Ukrainėn, Tunizinė dhe Arabinė Saudite, u pėrfol se ky ekip do tė shkonte larg nė kėtė botėror, por Spanja u rrėzua menjėherė nė pengesėn e radhės.


Suedia

Pėsimi i dy golave qė nė 12 minutat e para pėrballė Gjermanisė, praktikisht shoi shpresat e suedezėve pėr tė avancuar nė ēerekfinale.


Zvicra

Fituesit e grupit G nuk realizuan asnjė prej penalltive kundėr Ukrainės dhe u larguan duke marrė me vete rekordin negativ tė mosrealizimit tė penalltive nė njė botėror.


Faza e grupeve


Angola

Edhe pse i pritshėm, eliminimi i Angolės qė nė turin e parė erdhi si pasojė e dy faktorėve: mungesės sė pėrvojės dhe disiplinės taktike.


Kosta Rika

Kosta Rika shpresonte pėr gjėra tė mėdha nė Gjermani, por ekipi qė mbahej si formacioni mė i mirė i historisė sė vendit, u largua nga botėrori pa lėnė ndonjė shenjė tė veēantė.


Bregu i Fildishtė

"Elefantėt" erdhėn me shumė bujė. Edhe pse u rrėzuan qė nė pengesėn e parė, fituan shumė adhurues gjatė vizitės sė shkurtėr nė Gjermani.


Kroacia


Publiku kroat shpresonte shumė dhe besonte se pėrplasja me Italinė do tė pėrcaktonte fatin e ekipit. Megjithatė, nuk pėrfituan nga mundėsitė e tjera qė iu paraqitėn, duke u bėrė e keqja e vetvetes.


Republika Ēeke

E nisėn Kupėn e Botės me superlativa, si ekip pretendent, madje e nisėm me kėmbė tė mbarė. Por harruan qė udhėtimi ėshtė me stacione.


Irani


Humbjet kundėr Meksikės dhe Portugalisė nė dy ndeshjet e para, ia venitėn Iranit shpresat e kualifikimit. Pika e vetme kundėr Anglolės nuk ishte ndonjė ngushėllim i madh.


Japonia

Dy gola dhe njė pikė e vetme. Vetėm kaq, Japonia erdhi tė tregonte nė "Gjermani 2006", njė turne qė shėnoi edhe largimin e Zikos.


Koreja e Jugut


Fitorja kundėr Togos shėnoi suksesin e tyre tė parė nė tokėn europiane, por qė nuk mjaftoi pėr t'u siguruar njė vend nė 16 ekipet mė tė mira.


Paraguaji

Paraguaji u kthye nė shtėpi me vetėm tri pikė nga takimet e grupit B. Shpresat e tyre u vranė nga disfatat e ngushta nė dy ndeshjet e para.


Polonia


Polonia dhe tifozėt e saj, vėshtirė se ruajnė kujtime tė bukura nga "Gjermani 2006", por fitorja 2 1 ndaj Kosta Rikės nė ndeshjen e fundit shėrbeu pėr ngushėllim.


Arabia Saudite

Arabia Saudite mori pjesė pėr herė tė katėrt nė finalet e njė Kupe Bote dhe sėrish Al Zhaber i ka nderuar me njė gol.


Serbi Mali i Zi

Skuadra qė pėsoi vetėm njė gol nė fazėn kualifikuese, duke u renditur e para mbi Spanjėn, u shpėrfytyrua duke ngrėnė 10 gola nė 10 ditė qė qėndroi nė Gjermani.


Togo

Pas tri humbjesh nė po kaq takime, Togo i dha lamtumirėn Gjermanisė, duke u renditur e fundit nė grupin B. Problemet financiare kontribuan nė dėshtimin e tyre.


Trinidad Tabago

Treguan mjaft vendosmėri pėr tė kompensuar mungesėn e pėrvojės dhe tė kapaciteteve. TT do tė kujtojnė dy javėt e tyre nė Gjermani si tė suksesshme.


Tunizia

Tunizia shkroi historinė duke u bėrė e para pėrfaqėsuese afrikane qė arriti njė fitore nė Argjentinė 1978. 28 vite dhe tre botėrorė mė pas nuk arritėn ta pėrsėrisnin kėtė rekord.


SHBA

Pėr njė ekip qė e mbylli aventurėn me vetėm njė pikė, atė falė barazimit 1 1 kundėr Italisė, pa dyshim qė u larguan me shumė pishman. U shfaqėn krijues ndaj Italisė, por monotonė nė dy ndeshjet e tjera. Njė mundėsi e madhe e humbur.Kupa e Botės, 32 ekipe...32 histori

"Gjermani 2006" do tė mbahet mend si botėrori i tifozėve. Kishte miliona njerėz nėpėr sheshe qė ndiqnin ndeshjet nga ekranet gjigante, atmosfera e vendit organizator ishte e shkėlqyer dhe njerėz nga mbarė globi e morėn pėr zemėr moton zyrtare: "Koha pėr tė zėnė miq". Nė fushė, 32 ekipe u pėrleshėn pėr ēmimin final tė futbollit. Disa ulėn armėt qė pas tri ndeshjesh. Franca u rrėzua nė pengesėn e fundit, kurse Italia fitoi kurorėn e "kampiones sė botės", njė emėrtim qė do t'i bashkangjitet kėtij ekipi pėr 4 vjet. Nisur nga mėnyra si pėrfundoi botėrori, kemi analizuar paraqitjen e secilit ekip pjesėmarrės.


Fituesit
Italia


Tė kaltrit fituan Kupėn e Botės pėr herė tė katėrt, pasi mbajtėn tė tendosura nervat gjatė gjuajtjes sė penalltive. Duke gjykuar nga loja e tyre nė grup, nė turin e dytė, ēerekfinale dhe gjysmėfinale, tifozėt e futbollit do tė ishin dakord se ekipi i Marēelo Lipit e fitoi me meritė kėtė kompeticion.


Vendi i dytė
Franca


Tė frymėzuar nga Zinedin Zidan, deri nė dėbimin dramatik me karton tė kuq nė finale, "Les Bleus" ēuditėn tė gjithė me arritjen deri nė finale. Edhe pse tė lėkundur nė fazėn e grupeve, nė turet eliminatore gjetėn vetveten dhe mposhtėn me lehtėsi tė konsiderueshme Spanjėn, Brazilin dhe Portugalinė.


Vendi i tretė
Gjermania


Ekipi qė shėnoi mė tepėr gola nė kėtė turne, fitoi zemrat e tifozėve me njė futboll tėrheqės dhe qėndrim "mos u dorėzo kurrė".


Vendi i katėrt
Portugalia


Skuadra e Luis Felipe Skolarit ishte surpriza e botėrorit, duke mundur Meksikėn, Holandėn dhe Anglinė rrugės pėr nė gjysmėfinale.


Ēerekfinalistėt
Argjentina


Pas paraqitjeve tė shkėlqyera nė fazėn e grupeve dhe fitoren kundėr Meksikės nė 1/8 at, bardhekaltrit ishin tė pafat pėrballė tė zotėve tė shtėpisė, ku humbėn me penallti.


Brazili

Pėrpjekjet e ish kampionėve nė fuqi pėr tė siguruar titullin e gjashtė botėror, u fundosėn nga paraqitja zhgėnjyese kundėr Francės. Njė turne pėr t'u harruar pėr "Selesaon".


Anglia


E pafat me dėmtimet, e pafat nga pika e bardhė. Sėrish penalltitė vėrtetuan se janė mallkimi i Anglisė qė nuk u ngjit nė lartėsinė e parashikimeve, por jo vetėm pėr ēėshtje fati.


Ukraina

E drejtuar nga Oleg Bllohin, debutuesit luajtėn shumė mirė deri nė ēerekfinale, por nė Hamburg gjetėn njė kundėrshtar shumė tė fortė, Italinė.


Turi i 1/8 ave
Australia


Nuk pritej tė kalonte grupin ku pėrplasej me Brazilin, Kroacinė dhe Japoninė. Trajneri holandez, Gus Hidink, ideoi njė paraqitje mbresėlėnėse tė Australisė.


Ekuadori


Para turneut pretendohej se amerikano-jugorėt mund tė luanin mirė vetėm nė shtėpi, nė kuotė tė lartė mbi detin. Ekuadorianėt vėrtetuan tė kundėrtėn.


Gana

I vetmi ekip afrikan i kualifikuar nė 1/8 at. Gana u cilėsua si "Krenaria e Afrikės". Fitoret ndaj SHBA sė dhe Republikės Ēeke i dhanė tė drejtė kėtij etiketimi.


Meksika

Meksikanėt u zhgėnjyen me daljen qė nė turin e dytė, por ndeshja kundėr Argjentinės e humbur 2 1, pa dyshim qė do tė mbahet mend si njė ndėr mė tė bukura e turneut.


Holanda

Pasi u kualifikuan nga grupi i ashtuquajtur "i hekurt", lojtarėve tė Van Bastenit iu mbaruan municionet pėrballė formacionit portugez tė organizuar mirė.


Spanja

Pasi hoqi qafe me lehtėsi Ukrainėn, Tunizinė dhe Arabinė Saudite, u pėrfol se ky ekip do tė shkonte larg nė kėtė botėror, por Spanja u rrėzua menjėherė nė pengesėn e radhės.


Suedia

Pėsimi i dy golave qė nė 12 minutat e para pėrballė Gjermanisė, praktikisht shoi shpresat e suedezėve pėr tė avancuar nė ēerekfinale.


Zvicra

Fituesit e grupit G nuk realizuan asnjė prej penalltive kundėr Ukrainės dhe u larguan duke marrė me vete rekordin negativ tė mosrealizimit tė penalltive nė njė botėror.


Faza e grupeve


Angola

Edhe pse i pritshėm, eliminimi i Angolės qė nė turin e parė erdhi si pasojė e dy faktorėve: mungesės sė pėrvojės dhe disiplinės taktike.


Kosta Rika

Kosta Rika shpresonte pėr gjėra tė mėdha nė Gjermani, por ekipi qė mbahej si formacioni mė i mirė i historisė sė vendit, u largua nga botėrori pa lėnė ndonjė shenjė tė veēantė.


Bregu i Fildishtė

"Elefantėt" erdhėn me shumė bujė. Edhe pse u rrėzuan qė nė pengesėn e parė, fituan shumė adhurues gjatė vizitės sė shkurtėr nė Gjermani.


Kroacia


Publiku kroat shpresonte shumė dhe besonte se pėrplasja me Italinė do tė pėrcaktonte fatin e ekipit. Megjithatė, nuk pėrfituan nga mundėsitė e tjera qė iu paraqitėn, duke u bėrė e keqja e vetvetes.


Republika Ēeke

E nisėn Kupėn e Botės me superlativa, si ekip pretendent, madje e nisėm me kėmbė tė mbarė. Por harruan qė udhėtimi ėshtė me stacione.


Irani


Humbjet kundėr Meksikės dhe Portugalisė nė dy ndeshjet e para, ia venitėn Iranit shpresat e kualifikimit. Pika e vetme kundėr Anglolės nuk ishte ndonjė ngushėllim i madh.


Japonia

Dy gola dhe njė pikė e vetme. Vetėm kaq, Japonia erdhi tė tregonte nė "Gjermani 2006", njė turne qė shėnoi edhe largimin e Zikos.


Koreja e Jugut


Fitorja kundėr Togos shėnoi suksesin e tyre tė parė nė tokėn europiane, por qė nuk mjaftoi pėr t'u siguruar njė vend nė 16 ekipet mė tė mira.


Paraguaji

Paraguaji u kthye nė shtėpi me vetėm tri pikė nga takimet e grupit B. Shpresat e tyre u vranė nga disfatat e ngushta nė dy ndeshjet e para.


Polonia


Polonia dhe tifozėt e saj, vėshtirė se ruajnė kujtime tė bukura nga "Gjermani 2006", por fitorja 2 1 ndaj Kosta Rikės nė ndeshjen e fundit shėrbeu pėr ngushėllim.


Arabia Saudite

Arabia Saudite mori pjesė pėr herė tė katėrt nė finalet e njė Kupe Bote dhe sėrish Al Zhaber i ka nderuar me njė gol.


Serbi Mali i Zi

Skuadra qė pėsoi vetėm njė gol nė fazėn kualifikuese, duke u renditur e para mbi Spanjėn, u shpėrfytyrua duke ngrėnė 10 gola nė 10 ditė qė qėndroi nė Gjermani.


Togo

Pas tri humbjesh nė po kaq takime, Togo i dha lamtumirėn Gjermanisė, duke u renditur e fundit nė grupin B. Problemet financiare kontribuan nė dėshtimin e tyre.


Trinidad Tabago

Treguan mjaft vendosmėri pėr tė kompensuar mungesėn e pėrvojės dhe tė kapaciteteve. TT do tė kujtojnė dy javėt e tyre nė Gjermani si tė suksesshme.


Tunizia

Tunizia shkroi historinė duke u bėrė e para pėrfaqėsuese afrikane qė arriti njė fitore nė Argjentinė 1978. 28 vite dhe tre botėrorė mė pas nuk arritėn ta pėrsėrisnin kėtė rekord.


SHBA

Pėr njė ekip qė e mbylli aventurėn me vetėm njė pikė, atė falė barazimit 1 1 kundėr Italisė, pa dyshim qė u larguan me shumė pishman. U shfaqėn krijues ndaj Italisė, por monotonė nė dy ndeshjet e tjera. Njė mundėsi e madhe e humbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://tt-hack.tk
 
Kupa e Botės, 32 ekipe...32 histori.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mire Se Na Vini Ne Forumin Ton Shqiptar.... :: Sport :: Futboll-
Kėrce tek: